(Picture by Alia Kiran)

They have talked about The Young Shaven...

...and we're grateful for it :)

 
The Young Shaven Müjde Ar'dan Başkası Olmazdı - Bir Baba Indie.png

Bir Baba Indie

December 31st, 2017

“Grubu ilk kurduğumuzda gündelik hayata başkaldıran karelere büyük ilgi duyuyorduk ve Yeşilçam sinemasına dair kitaplarda bunlara bolca rastlamak mümkündü. O dönemin film artistleri arasında ise bu isyankar duruşun en somut örneği Müjde Ar’dı.” -Archie Mckay
 
Genç, Tıraşlı ve Müjde Ar Hayranı The Young Shaven-Honey Babe.png

The Rave Mag

December 27th, 2017

İstanbul post punk sahnesinin en enerjik gruplarından The Young Shaven, yeni 45’likleri “Honey Babe/It’s Gone To Stay”’i Vintage Records etiketiyle çıkardı. Plağın kapak tasarımında Müjde Ar (fotoğraf: Cengiz Tunay); vokallerde Archie Mckay, gitarlarda Volkan Karaman ve Todd Gibson, bas gitarda Jacob Kanelos, davullarda ise Mert Akgül ve Sean de Koekkoek var.
hurriyet_mujde_ar_hemen_kabul_etti.jpg

Hürriyet

November 30th, 2017

Yapıcı, yazdığı yazıyı o kadar içselleştirmişti ki, kapağında Müjde Ar bulunan plağın nasıl ortaya çıktığını ve grubun geçmişini ilgiyle okumaya başladım.
İstanbul’da nerelerde sahneye çıktılar, hangi şarkılardan nasıl bir his alıyor, nasıl bir performans sunuyorlar... A’dan Z’ye rehber gibi bir yazıydı.
Benim gözüme ilk çarpan, plak kapağıyla ilgili detay oldu. 20 Ekim’de yayınlanan “Honey Babe” isimli kırkbeşliğin kapağında Müjde Ar’ın yer almasının sebebini aradı gözlerim yazıda.
 
The Young Shaven yeni teklisini plak formatında yayınladı “Honey Babe It’s Gone To Stay” – In The Void.png

In the Void

October 21st, 2017

İstanbul’un başına gelen en sahici gruplardan biri olan ve verdikleri güçlü enerjileriyle her zaman farklı bir yere sahip olan The Young Shaven, plak formatında çıkan yeni teklisi “Honey Babe / It’s Gone To Stay” ile huzurlarınızda.
 
Capture d'écran 2017-07-03 00.02.08.png

Bantmag

June 2nd, 2017

Bağımsız müzik sahnesinin son dönemde hem canlı performansları hem de kayıtlarıyla dikkat çeken post-punk grubu The Young Shaven, yeni single’ını klibiyle birlikte yayınladı. Archie Mckay, Todd Gibson, Jake Kolanos, Erdem Eroğlu ve Mert Akgül’den oluşan The Young Shaven, geçtiğimiz yıl yayınladığı üç şarkılık …and Venus was the name isimli EP’nin ardından şimdi de “Perv” ve b yüzü şarkısı olarak yayınlanan “Nitecap” isimli yeni şarkılarıyla karşımızda.
 

Back to the sound

May 30th, 2017

Yeni Sesler köşemizin bu haftaki konuğu İstanbul’dan alt. rock topluluğu The Young Shaven oldu. Archie Mckay, Todd Gibson, Jake Kolanos, Erdem Eroğlu ve Mert Akgül beşlisinden oluşan ekip debut kısaçalarını …And Venus Was the Name adıyla Mart 2016’da servis etti. Personal Space Records aracılığıyla gelen söz konusu bu EP’ye iTunes veya Spotify üzerinden ulaşmak mümkün. Ek olarak The Young Shaven hakkındaki detaylı bilgilere ulaşmak için çiçeği burnunda grubun resmi web sitesine göz atabilirsiniz. Ekip önceki gün ise Perv ve NiteCap isimli iki yeni şarkı yayımladı. Semih Hızal’ın yönetmenliğinde Perv için çekilen video klibi izleyin.
 

Bir Baba Indie

May 29th, 2017

2016’da “…And Venus Was The Name” kısaçalarını Personal Space Records etiketiyle yayımlayan İstanbullu rock’n roll beşlisi The Young ShavenPerv isimli şarkısı için çektiği klibi, geçtiğimiz günlerde dinleyicilerle paylaştı.
Kadıköy’e yolu düşen, yolu düşmese bile oturduğu herhangi bir mekanda yan masaya kulak kesilmiş herkesin aşina olduğu bir barda, Trip’te, Semih Hızal yönetmenliğinde çekilen klip, adeta hafta sonlarımızın beş dakikalık bir özeti olmuş
 

In the void

May 26th, 2017

Geçtiğimiz sene Personal Space Records etiketiyle “… And Venus was the Name” EP’sini yayınlayan, eşi benzeri olmayan şahane beşli The Young Shaven “Perv” isimli şarkıları için Semih Hızal direktörlüğünde çekilen klibi yayınladı.
Sahnedeki enerjileri ve o anı iliklerine kadar hissettiren varlıklarıyla İstanbul sahnesine renk katmaya devam eden The Young Shaven, klip ile birlikte daha önce yayınlanmayan “Nitecap” şarkısını da aynı gün dinleyicilere sundu.
 

Daily Sabah

March 3rd, 2017

Not long ago I visited a bar on one of the bystreets of İstiklal Avenue to see a band I have been hearing about a lot lately. It was packed inside and the crowd, of mostly young adults, was restless. A few minutes later, the band they had been waiting for materialized on stage. The music was loud, energetic and in about five minutes everyone was dancing. As I tried to make my way near the stage, all eyes were set on the front man, Archie McKay who appeared largely responsible for electrifying the space. He played with an umbrella, climbed a door, stage-dived and flirted with his audience that seemed delighted with the performance. There was an unmistakable air of release, joy and freedom around.


Vulture Hound

November 11th, 2016

The Young Shaven, whose brand of vintage post punk is a lean affair [...] relying on angular riffs and the louche charisma of Anglo-American frontman Archie McKay. Their lyrics, which juxtapose snippets of Istanbul life with oblique turns of phrase in English and Turkish, come across like a T.S. Eliot redraft of Jarvis Cocker at times.  Earlier demos and self-released material demonstrate the band’s [...] enviable ability to combine diverse influences within a signature blend rooted in their own Istanbul experience.
 
Capture d'écran 2016-08-14 23.20.40.png

In the void

August 5th, 2016

The Young Shaven grubunun ilk canlı performansını biraz geç de olsa bu sene izleme fırsatı bulmuştuk. Tam da Mart ayının gelip bizi bahara doğru yükselttiği bir zamanda, Beyoğlu’nda gerçekleşen patlamanın ertesi günü COOP’taki St. Patricks gecesiydi. Öncesinde Foton Kuşağı sahnedeydi. Olaylardan dolayı kimse dışarı çıkmamışken ve de mekanın boş olmasına rağmen cayır cayır çalmışlardı [...]
 
Capture d'écran 2016-08-14 23.26.32.png

Artful living

September 13th, 2015

The Velvet Underground, The Kinks Gibi Gruplardan İlham Alıyor [...] Sahneye üzerinde el yazısıyla The Daily Young Shaven yazan bir gazeteyle çıkıp "Do all the politicians have a social conscience?" (Bütün politikacıların toplumsal vicdanı var mıdır?) sorusunu manşetten veren The Young Shaven kendi müziğini rock'n roll olarak tanımlıyor.
 
Capture d'écran 2016-08-14 23.32.45.png

Yabangee

May 22nd, 2015

There’s a music scene brewing in Istanbul, and it has been for the past few years. It’s no longer all cover bands and Türkü. It’s a great place for it, too, because — as cliche as it sounds — Istanbul is where east meets west, and that has always worked out for music. (Of course, while the music is good, the audience is still low in numbers, but that’s a whole ‘nother article.) A lot of my personal favorite Istanbul-based bands are a result of this very mix, with The Young Shaven being a prime example [...]